Upustvo za početnikeScenario za interaktivni čas srpskog jezika u šestom razredu
Autor: Petar Jokić, nastavnikTEMA: Džek London: „Glas divljine“
- Nastavnik: Petar Jokić
- Tip časa: obrada
- Metod rada:
razgovor
- Oblik rada: grupni
- Učesnici: učenici šestog razreda i nastavnik srpskog
jezika
- Vreme: školski čas (oko 45 minuta)
- Ciljevi časa:
- 1. Negovanje kulture
izražavanja.
- 2. Da učenici provere stepen svog razumevanja pročitanog romana.
- 3. Razvijanje sposobnosti za kritičko rasuđivanje i
raspravljanje.
- 4. Negovanje ljubavi prema životinjama.
- 5. Da učenici otkriju negativne i pozitivne osobine likova u romanu.
-
Napomena: Interaktivni čas se izvodi nakon toga što su učenici pročitali roman i dobili odgovarajuća pitanja za njegovu analizu.
To je uslov da bi se ovaj čas mogao realizovati.
- Tok časa:
- Korak 1. Podela učenika na
grupe (5 minuta)
- Pet grupa od tri učenika
- Korak 2. Rad po grupama (15 minuta)
- Predstavnici grupa
izvlače listiće sa ispisanim zadacima i pitanjima:
- Napomena: Grupe su formirane tako da obavezno imaju bar jednog
boljeg učenika, koji može, a ne mora biti vođa grupe.
- 1. grupa: osnovni podaci o piscu; kako se Bak oseća u novoj
sredini?
- 2. grupa: fabula romana (kratak sadržaj)
- 3. grupa: glavni likovi (pas Bak i
tragač za zlatom Tornton); šta je Bak doživeo u prvim susretima sa ljudima i psima u divljini?
- Kako je Tornton postupao sa psima? Zbog čega je
Bak zavoleo ovog naizgled grubog čoveka?
- 4. grupa: sporedni likovi ( Fransoa, Hal, Čarls i Mercedes); kako se Bak
snalazi u različitim situacijama? Kakve je podvige Bak izvršio i kakvu je nagradu doneo gospodaru koga je najviše voleo?
- 5.
Jezičko-stilska sredstva; koja se iskonska životinjska crta ispoljila u Bakovoj prirodi u uslovima slobodnog života
- Učenici po grupama na
posebnom listu uz dogovor i saglasnost svih članova ispisuju odgovore na postavljena pitanja.
- Korak 3. Prezentacija
radova (15 minuta)
- Po završetku rada vođa svake grupe čita referat o zadanim pitanjima.
- Istovremeno članovi drugih grupa pažljivo slušaju
i postavljaju dodatna pitanja
- Korak 4. Ocenjivanje (10 minuta). Pošto saslušaju svih pet referata, svi učenici učestvuju
u „ocenjivanju“ tako što argumentovano potvrđuju ili osporavaju pojedine delove prezentacije ili nju u celini.
|