Priprema za uvodni čas srpskog jezika u VI razreduAutor: Petar Jokić |
Škola: | ● Osnovna škola "Vuk Karadžić" - Šabac |
Nastavni predmet: |
● Srpski jezik |
Razred: | ● šesti |
Datum realizacije: | ● |
Nastavnik: | ● Petar Jokić |
|
Nastavna tema: | ● Hvala suncu, zemlji, travi |
Nastavna jedinica: | ● Jezička kultura: Izazovi pred nama |
Tip časa: |
● Uvodni čas |
Cilj časa: | ● Upoznavanje učenika sa planiranim aktivnostima, priborom i
lektirom |
Obrazovni zadaci: | ● Upoznavanje učenika sa godišnjim planom rada, udžbenicima, priručnicima
i lektirom ● Obaveštavanje učenika o potrebnom materijalu i priboru za rad |
Funkcionalni zadaci: |
● Upoznavanje sa planom rada● Uočavanje glavnih obeležja programa za šesti razred ● Upoznavanje sa udžbeničkim kompletom ● Uviđanje sadržine
udžbenika i načina organizacije gradiva |
Vaspitni zadaci: | ● Motivisanje učenika za aktivno učešće u
planiranim aktivnostima u šestom razredu ● Negovanje ljubavi prema srpskom jeziku ● Motivisanje učenika na čitanje književnih dela |
Ključni pojmovi: | ● Plan i program; aktivnosti; udžbenici; lektira; pribor za rad |
Obrazovni
standardi: | ● CJ.1.3.21. razume važnost književnog jezika za život zajednice i za lični razvoj* |
Oblici
rada: | ● Frontalni, indidivualni |
Nastavne metode: | ● Monološka, dijaloška,
demonstrativna |
Nastavna sredstva: | ●Verbalna; prezentacija, Čitanka, Zvučna čitanka, Gramatika, Radna
sveska uz čitanku, Radna sveska uz gramatiku, Znam za više |
Mesto izvođenja nastave: | ● Kabinet za
srpski jezik, ili učionica gde nema kabinetske nastave |
Korelacija: | ● Svi predmeti |
● TOK ČASA |
Uvodni deo časa: (8 minuta) | ● Pozdravljam učenike i želim
im srećan početak školske godine. Upoznajemo se sa novim učenicima, ako ima takvih. ● Stvaram prijatnu atmosferu na času i motivišem učenike da u novu školsku godinu krenu radno. |
Glavni deo časa: (30 minuta) | ● Pomoću udžbenika dočaravam tačno na šta se neko objašnjenje odnosi. ● Učenike upoznajem sa godišnjim planom rada uz komentarisanje pojedinih sadržaja. ● Zajedno prelistavamo udžbenički komplet i upoznajemo se sa strukturom knjiga. ● Učenici su na kraju prethodne školske godine dobili spisak lektire, pa ćemo porazgovarati o tome da li su nešto od knjiga pročitali i, ako je potrebno, upoznaću učenike ponovo sa obaveznim knjigama za ovu školsku godinu. Učenicima dajem i okvirni raspored kada da bi znali koja se lektira obrađuje. ● Napominjem učenicima da ćemo, ukoliko se ne dogovorimo o izmenama, raditi prema mesečnom planu i programu, pa bi trebalo da se njime rukovode prilikom pripreme za časove i nošenje knjiga, kao što je bilo i petom razredu. ● Potom upoznajem učenike sa potrebnim materijalom i priborom za rad. |
Završni deo časa: (7 minuta) | ●
Podstičem učenike da slobodno pitaju ako imaju bilo kakvih nedoumica, a ja ću im rado odgovoriti na pitanja. Najvažnije je da učenici shvate da mogu
uvek pitati i očekivati odgovor.● DOMAĆI ZADATAK: ● Sledećeg časa ćemo analizirati pesmu „Hvala suncu, zemlji, travi” Stevana Raičkovića (Čitanka,
strana 168). Treba pročitati pesmu, analizirati je i obratiti pažnju na zadatke koji su dati posle pesme. |