tabanovic.comtabanovic.com

Dobro došli na sajt za lektiru, gramatiku, testove, horoskop i snove

Jestive gljive u Mačvi:

Klikni na sličicu da vidiš veću

Bukovača

Autor: Petar Jokić

tabanovic.com

Bukovača (Pleurotus ostreatus) je pečurka koja raste na drveću i odatle crpi mnoge zdrave i korisne materije, a te meterije povoljno deluju na ljudski organizam. Bukovača momentalno aktivira prirodni imunitet ljudskog oragnizma i na taj način ga štiti od mnoštva bakterija, virusa, infekcija i oboljenja. Tako da je u nekim zemljama postala nezamenljiva u preventivnoj zaštiti zdravlja.

LEKOVITA DEJSTVA

Ona sadrži sve esencijalne amniokiseline, sa izuzetkom triptofana, zatim vitamine: B1, B2, B5, B6, B7, vitamin P i mnoge minerale. Pored proteina, sadrži i veliki procenat ugljenih hidrata i samo oko 4% masti. Glavni nosioci lekovitosti kod pečuraka su složeni šećeri - polisaharidi. Među njima, najvažniji je Beta 1,3/1-6-glukan, koji se nalazi i u bukovači. On pomaže snižavanju nivoa holesterola i triglicerida u serumu, inhibitor je tumora. Antitumorna aktivnost ovog Beta-glukana je izuzetno snažna. Ona se ispoljava na zaustavljanju rasta tumora, bilo da se gljiva kao takva konzumira ili da se koristi ekstrakt. Stimulacija imunog sistema posredstvom Beta-glukana u sprezi sa određenom terapijom znatno skraćuje vreme bolesti i daje mnogo veće šanse za oporavak. Koristi se za ublažavanje bolova i relaksaciju mišića, u lečenju lumbaga, ukočenosti ekstremiteta i tetiva, kao i za lečenje loše cirkulacije.

Stanište

Bukovača, jedna je od onih izuzetno ukusnih gljiva koje možemo naći samonikle u prirodi u jesen i zimi na oborenim stablima raznog listopadnog drveća, česta je na topolama. Ja sam bukovaču sa slike našao na oborenom stablu topole 30. novembra 2012. U svetu je poznata pod imenom šumska ostriga.

Recepti

Gljive u umaku

Sastojci

  1. 500g gljiva
  2. 30g ulja
  3. 200g pavlake
  4. 100 g majoneza
  5. 1 kašika brašna
  6. so, biber

Priprema:

Gljive pirjati na ulju 30 min, začiniti po ukusu. Pavlaku i majonez dobro promešati sa gljivama. Dodati kašiku brašna i mešati nekoliko minuta na tiihoj vatri. Može se služiti sa barenim krompirom.

Bukovača sa belim lukom

500 grama bukovače (cele klobuke) poslagati u vatrostalnu posudu namazanu buterom. U 60 grama butera izmešati dve kašike sitno iseckanog peršuna, zdrobljenog belog luka, kašiku limunovog soka, beli, sveže izmleveni biber i so po želji. Ovo rasporediti preko pečurki i peći u zagrejanoj pećnici 10 minuta, na temperaturi od 250 stepeni.

Bukobača u salamuri

Plodovi za salamurenje se prethodno stavljaju u ključalu vodu 5-6 minuta, pa se vade i ohlade. Posebno se prokuva potrebna količina vode sa 15% soli i ohladi. Prokuvani i ohlađeni plodovi se slažu u plastičnu burad i preliju ohlađenom slanom vodom. Ovako pripremljena usoljena bukovača može se čuvati nekoliko meseci.

Moj recept

Ako hoćete da osetite pravi ukus gljiva, ne treba ih mešati ni sa čim, najbolje su same. Bez pavlake, mesa, pršute, luka itd. Zašto? Zato što svi ovi silni dodaci kvare osnovnu aromu gljiva, pa ne znate da li jedete pršutu ili gljive. Luk (crni i beli) "ubijaju" osnovni miris. Jaja sa gljivama je čista glupost. Bukovača, recimo, smanjuje holesterol, a u jednom jajetu ima toliko holesterola da ga zdrav organizam jedva može potrošiti za jedan dan. Čemu onda gljive?!? Priprema zaivisi od vrste. Neke gljive kao MEDNJAČU prethodno morate kuvati 15 minuta. Za bukovaču, šampinjone, baštanke, đurđevke, vrganje ovo nije neophodno.

Priprema

Gljive prvo pojedinačno isperete pod mlazom vode. Zatim ih iseckate po želji. Buter, ili svinjsku mast zagrejete. Pripremljene gljive sipate i dinstate 15-20 minuta. Većina ovih gljiva pusti vodu, pa nije neophodno da je dodatno sipate. So ili vegetu dodajte prema ukusu. Biber, takođe, neće poremetiti osnovni miris gljiva. To je to. Probajte!

Shitake-1

gljiva

Divlja Shiitake

Shiitake (Lentinus edodes) gljive, hiljadama godina prisutne u ishrani istočnjačkih naroda. Shiitake (japanski shii=hrast, take=gljiva) u našem prevodu mogla bi se zvati Hrastova gljiva. Kažu da raste od proleća do jeseni, ja sam je našao polovinom oktobra u Toliću na jednom velikom hrastovom panju. Ove gljive sadrže svih osam aminokiselina koje su neophodne u ljudskoj ishrani i čitav kompleks B vitamina. Naučnici su izolovali supstance iz šitake koje igraju znatnu ulogu u lečenju i prevenciji bolesti srca, kancera i AIDS-a. Šitaki pečurke sadrže polisaharid "lentinan" za koji je dokazano da zaustavlja ili usporava rast malignih ćelija u organizmu. Takođe sadrže složeni "eritadenin", koji snižava nivo holesterola u krvi.

Jestive gljive u Mačvi: baštanka, đurševka...

 

 

CONTACT